Zerdeçal Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Zerdeçal Faydaları İbrahim SaraçoğluZerdeçal Faydaları İbrahim Saraçoğlu, Hazırladığı kürler ver önerdiği sağlığa faydalı birçok ürünle dikkatleri çeken Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu şimdi de zerdeçalın faydalarını açıkladı. 1 metreye kadar boyu olabilen, sarı çiçekli, tek yapraklı ve rizomlu çok yıllık bir bitki olan zerdeçal sağlık ve gıda alanlarında kullanılabilmektedir. Sağlık alanındaki kullanımı,  safra kesenin içerisinde kasılmaya neden olduğundan dolayı safranın boşaltılmasını sağlıyor ve bu sayede safra kesesi rahatsızlıklarının bir numaralı kurtarıcısı oluyor. Hazmı kolaylaştıran, deri rahatsızlıklarına iyi gelen ve gaz giderici etkisi olan zerdeçal gıda alanında da tadı zencefil ve portakalı andıran hafif acımsı bir baharattır. Ayrıca zerdeçal doğal bir renk verici olduğundan dolayı gıdaların içerisine renk vermesi amacıyla da katılabilmektedir.

Zencefilgiller familyasından; anavatanı Doğu Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçal yurdumuzda yetiştirilmez. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. Safranı andıran boyalı bir madde çıkarılır. Baharat olarak kullanılır. Kökleri ana ve yan köklerden oluşur, ana kök yumru şeklinde, yan kökler parmak kalınlığında, yer elması şeklinde, dışı kahverengimsi içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve Antioksidan etkilere sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucunda zerdaçal ekotiren,prostoglandin,tümör,nekroze edici faktör ve interlokin-12 gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirerek hafiflettiğini göstermiştir.

Zerdaçalın diğer bir özelliği ise solunum yolu enfeksiyonlarınba iyi gelir. antienflamatuar ve Antioksidan etkileri ile üst solunum yolları,Astım ,Bronşit ve sinüzite çok iyi gelir.

Zerdaçalın kanserede iyi geldiği araştırmalar sonucu belirlenmiştir.Zerdaçal hem kanserden koruma özelliği ve kanseri yok etme özelliği ile çok şifalı bir bitkidir.

Zerdeçal Faydaları İbrahim Saraçoğlu

* Mideyi kuvvetlendirir.
* Nekahat devresini kısaltır.
* Gaz ve idrar söktürücüdür.
* Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.
* Karaciğer hastalıkları, Sarılık ve vereme karşı faydalıdır.
* Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.
* Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.
* Zerdeçal karaciğer için yararlıdır.
* Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.
* Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır.
* Sinirleri uyarır.
* İltihap gidericidir.
* Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.
* Vücutta biriken zehirli maddeleri atar.
* Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.
* Safra Kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.
* Antioksidan etkilidir. Curcuminin Antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.
* Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelligi vardır.
* Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.
* Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

iLGiLi YAZILAR...