Sinir Krizinin Belirtileri

sinir-krizinin-belirtileriSinir Krizinin Belirtileri

Sinir Krizinin Belirtileri,  Sinir krizi kişinin aşırı derecede sinirlenmesi ve gözü hiçbir şeyi görmeyecek kadar kendini kaybetmesi sonucunda oluşan durumudur.

Sinir gerçekden çok zararlı bir durumdur.İnsanlar sinirlendikleri zaman hem çevresini hemde kendisine zarar vermiş olur. Fazla sinirlenme ile birlikte bunun sonucunda insanın hiçbirşey görmemesi ile dünyanın tamamına meydana okuması haline sinir krizi ismi verilir.
Sinir krizi esnasında kriz gerirmekte olan durum sinirler değildir, kriz geçiren şey adrenal bezleridir. Fazla Stres sinir krizi geçirmenin başlıca nedenidir. Stres durumu sadece kişiyi sinirlendiren, canını sıkılan veya fazla heyecanlandıran bir durumdan oluşmaz.

Günlük hayatta oluşan bazı alışkanlıklar yani ; beslenme, taşınma, Uyku düzeni veya hava değişimi gibi durumlardan stres oluşabişlir. Stres nedeniyle gas-genel adaptasyon sendromu adı verilen bazı fizyolojik değişmeler oluşur.

Bu sendromun 3 aşaması vardır. Alarm, karşı koyma ve patlama. Böbrek üzerinde yer alan adrenal bezi aracılığıyla düzenlenir. Adrenal bezlerin iç kısmına medulla ismi verilir. Buradan adrenal ve noradrenalin hormonları salgılanır. Bu hormonlar vücudun stres oluşturan nedenlerle savaşmasına yardım eder.

Kan şekeri ve vücuttaki mineral düzeyinden sorumlu bulunan bu hormonlar fazla stres durumunda enerji ve kan içeriğini oluşturur. Stres belirli bir oranın üzerine çıktığında ise, sinir krizi dediğimiz olay meydana gelir. Burada gerçekleşen şey, patlama fazına ulaşma ve artık hormonların, vücudun kendi iç dengesini sağlayamaz olmaları durumudur.

Vücuttaki enerji ve mineral dengesinin alt üst olması sonucu beyin, kalp, kan damarları, Bağışıklık Sistemi ve vücudumuzun diğer birçok bölgesi etkilenir. Bu tip bir patlama durumu, vücudun belirli bir bölgesinin veya vücudun tamamının güçsüz düşmesi ile sonuçlanır. Fizyolojik stres sonucu ortaya çıktığı bilinen hastalıklar arasında kanser, şeker hastalığı, otoimmün rahatsızlıklar, astım, adet düzensizlikleri, artrit, kolit, ülser, kalp hastalıkları ve Depresyon sayılabilir. Yaklaşan bir sinir krizinin belirtileri çoğunlukla yorgunluk, halsizlik, irritasyon, iştah azalması, kan basıncında kronik yükselmeler, şevk ve ilgi azalmasıdır.

iLGiLi YAZILAR...