Öksürüğü Ne Keser?

oksurugu-ne-keserÖksürüğü Ne Keser?

Öksürüğü Ne Keser? Bu sorunun genel bir cevabı yoktur. Öksürüğünüzün sebebini bilmek onu durdurmak için gerekli olan öncelikli bilgidir. Eğer boğazda gıcık kaynaklı bir öksürükse aşağıda ki tarif öksürüğü kesmek için yeterli olacaktır. Ancak ciğerlerinizde ya da başka bir organınızdan kaynaklı kalıcı bir öksürükse yapmanız gereken öncelikle bir doktara başvurmaktır.

İşte öksürük için bitkisel çay ; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.

Nezle gibi, virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı antibiyotiklerin bir faydası yoktur.
Ayrıca, bilinçsizce öksürük şurubu kullanmak vücudun öksürerek solunum yollarını temizlemesini önleyeceği için daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle, öksürüğe neden olan rahatsızlık doğru olarak tesbit edilmeli ve buna uygun tedavi uygulanmalıdır.
Bünyeleri daha zayıf olduğu için bebeklerde ve çocuklarda öksürük şikayeti daha sık görülür.
Bebeklerde ve çocuklarda öksürük tedavisi daha özenle yapılmalı ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır.
Bunların yanında, bol sıvı almak, bulunulan ortamdaki havanın kuru olmamasına özen göstermek, boğazı yumuşatacak bitki çayları içmek de faydalıdır.
Ayrıca, özellikle kuru öksürük boğazı tahriş edebileceği için az ve daha hafif öksürmeye çalışmak olası tahrişleri önlemeye yardımcı olur.

Zencefil, okaliptüs, nane, ıhlamur, meyan kökü, Ebegümeci gibi şifalı bitkiler de öksürük şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

iLGiLi YAZILAR...