Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi

Kuru öksürük bitkisel tedavi yöntemleri kuru öksürük türüne ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Balgam çıkartmadan sadece boğazınızı tariş eden bir öksürükse bi takım bitkisel öksürük çayları ya da sıcak bitkisel çaylar boğazınızı yumuşatacak ve kuru öksürükten kurtulacaksınız. Ancak kuru öksürük bir türlü geçmiyor ve ciğerlerinizde göğsünüzde ağrı sızı hissettiriyorsa çaylarla zaman kaybetmeyip bir tıp doktoruna görünmelisiniz.

Kuru öksürük bitkisel tedavi dışsal bir takım sebeplerden kaynaklıysa mümkün olabilir. Mesela tozlu bir ortamda bulunmanızdan kaynaklı öksürük, ya da gırtlak kısmından gelen gıcık kaynaklı öksürük gibi.

Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Kuru Öksürük temelinde soluk borusu ve akciğerde ki bazı istenmeyen maddelerin zorla dışarı atılmasıdır. Vücudumuz boğaza baskı uygulayarak açılmasını ve vücuttaki istenmeyen maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Veremin başlangıcı da kuru öksürüktür fakat kuru öksürük vakalarının çok azı verem başlangıcına işaret eder. Eğer öksürüğünüz uzun sürerse bir tıp doktoruna görünmenizde fayda var.

Kuru öksürük : Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içme, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin rahatsızlığından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.

Kuru öksürük: Öksürük sesi yalnızca ses tellerinin titreşimiyle oluşur. Hasta balgam çıkarmaz.

Bu tip öksürük genellikle şu durumlarda görülür:

1) Balgam oluşturmayan gırtlak, soluk borusu ve bronş İltihaplarında;

2) plörezi gibi akciğer zan hastalıklarında.

Veremin başlangıç döneminde görülen “kesik öksürük” de bir tür kuru öksürüktür.

Prof. Dr. Ahmet Maranki kış aylarında hemen hemen herkesin başının dertte olduğu geçmeyen öksürükler için bal-turp kürünü öneriyor.

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi Bal turp kürünü 2 şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi  1. Uygulama;

Bir adet turpu rendeleyin (siyah veya kırmızı turp olabilir). Hakiki bal ile karıştırdıktan sonra bir tülbentin içerisine koyun. Sonra tülbenti yüksek bir yere asarak altına bir tas koyun.10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Süzdüğünüz bal -turp suyu karışımını büyük-küçük, yaş sınırı olmadan herkes içebilir.

Kuru Öksürük Bitkisel Tedavi 2. Uygulama;

Bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin.

Elde edilen turptan süzülmüş balı anne sütü emen bebekler de, yetişkinler de dahil olmak üzere herkes içebilir.

iLGiLi YAZILAR...