Kulak Kıllılığı Hastalığı

kulak-killiligi-hastaligiKulak Kıllılığı Hastalığı

Kulak Kıllılığı, Sendromuna sebep olan gen Y kromozomu üzerinde yerini alır. Oysa kromozom etkeni yalnız babadan oğula geçen kulak kıllılığı, balık pulluluk, parmak yapışıklılığı ile tiplerdir. Hastalığın seyri yalnızca erkeklerde oluşur, kızlarda kesinlikle görülmemektedir. Y kromozomu etkenliği, erkekleri belirleyici genetik olması dışında ayrıca gen bulunamadığı düşünülmektedir.

Kulak kıllılığı genetik bir hastalık olup,eğer sülalenizde bu hastalıktan olan varsa sizde de görülme olasılığı yüksektir.Konu hakkında uzmanlarca hazırlanmış detaylı bilgiler içeren makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kulak kıllılığı sendromuna neden olan gen Y kromozomu üzerinde bulunur ve var olması durumunda ancak babadan oğula geçebilir.

Bu Hastalık sadece erkeklerde görülür,kızlarda asla görülmez.
Dikkat;Balık pulluluk , yapışık parmaklılık ve kulak kıllılığı Y eşey kromozomu ile taşınır.Y kromozomu ile aktarılan karakterler; Sadece erkeklerde görülür. Hasta babanın bütün erKek çocukları hastadır. Genlerin baskınlığı veya çekinikliği önemli değildir. Çünkü etkilerini örtecek başka bir alel gen yoktur.

iLGiLi YAZILAR...