Hamilelikte Mide Ağrısı

hamilelikte-mide-agrisiHamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte Mide Ağrısı,  Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması midede yanmaya (göğüs – kalp bölgesinde yanma), mide ekşimesine ve mide ağrısına sebep olabilir.

Mide Hastalıkları Hakkında Açıklamalar ve Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel Ürünlerle İlgili Tedavi Yöntemleri ve merak ettiğiniz tüm bilgilere aşağıdaki makalemizden ulaşabilirsiniz.
Hamile bayanlardan en çok duyulan şikayetlerden biri de karın ve kasık ağrılarıdır. Hamilelik sürecinin her döneminde karşılaşılması doğaldır. Genellikle ilk aylarda ve son aylarda bu durum görülür. Karın ve kasık ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Bazı nedenler tedavi gerektirmez fakat bazıları uzun bir tedavi süreci isteyebilir, Doktor gözetimi altında tutulması gerekebilir. hamilelikte neden karnım ağrıyor, karın ağrıma neden olanlar nelerdir diye düşünebilirsiniz.

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri de Rahmi tutan kasların gerilmesinden Doğan ağrıdır. Rahim bebekle beraber büyür ve genişler. Bununla birlikte rahmi tutan kaslar da gerilmeye başlar.
Bu da kişide ağrıya sebep olur. Gerilme ağrıları her dönemde oluşabilir fakat en sık olanı 12. ile 20. haftalar arasındadır. Bıçak sapanır gibi kramplar girebilir. Çok sık ve aşırı olmadıkça bunun bir zararı yoktur.

Hamilelikte karın ağrısı

Hamilelikte Kabızlık ve mide yanmaları da görülebilir. Bunlar da karın ve kasıklarda Ağrı yapabilir. Büyüyen rahim baskısından dolayı kaburgaların alt kısımlarında ağrı görülebilir.Yine gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yalancı Doğum ağrıları olarak bilinen Braxton-Hicks kontraksiyonları da karın ağrılarına neden olur. Bu ağrıları doğum sancısından ayıran yönler: düzensiz olması ve kısa sürede geçmesidir.

Gebeliğin hangi döneminde olursa olsun çeşitli vajinal kanamalarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Karın ağrısının eşlik ettiği bulantı, Kusma , Baş ağrısı, Bulanık Görme gibi nedenler olabilir. Tüm bunların dışında erken dönemlerde karın ağrısına neden olan dış Gebelik sorunu olabilir. Apandist, Böbrek ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları da karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden karın ağrılarında doktorunuzla irtibata geçmenizde ve ağrınız geçene kadar kontrol altında tutmanızda fayda var.

iLGiLi YAZILAR...