Halsizlik ve Baş Dönmesi

halsizlik-ve-bas-donmesiHalsizlik Ve Baş Dönmesi

Halsizlik Ve Baş Dönmesi,  Çoğu insanda gözükebilen bir hastalıktır kansızlık. Tıp dilinde anemi olarak adlandırılan kansızlık, kandaki kırmızı hücrelerin azalmasının sonucu ortaya çıkmaktadır.

Baş dönmesi ve halsizliğin gün içinde ne kadar sıklıkta hissedildiği tanı için oldukça önemlidir. Eğer baş dönmesi ve halsizlik sorunu günlük eylemlerinizi yerine getirmenize engel oluyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Halsizlik ve Baş Dönmesi Hakkında Genel Bilgiler

Halsizlik ve baş dönmesi,halsizlik problemi olanların aynı zamanda baş dönme sorunundan da şikayeti varsa bu problemin hormonol bozukluklardan meydan gelme ihtimali olabilir.Halsizlik ve baş dönmesi hakkında bilgileri aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Baş dönmesi nedir?

Baş dönmesi bir belirtidir. Kişinin vücuduyla dünya arasındaki algısının bozulmasıdır. Aslında baş dönmesi kişinin yaşadığı bir hareket illüzyonu. Ağrı gibi sübjektif bir belirti olduğu için, hastanın dışındaki kişilerce anlaşılması ve empati yapılması zordur.

Görülme sıklığı nedir?

Çok fazla. Dünyada hekime başvuru nedenlerinde birinci sırada ağrı, ikinci sırada baş dönmesi geliyor. Tüm toplumlarda genetik olarak yatkınlık yüzde 30.

Kaç tipi var?

Kabaca, vertigo ve dizziness olarak ikiye ayırıyoruz. Vertigoda tam bir hareket illüzyonu var. Hasta gözünü açtığı zaman etrafındaki objelerin kaydığını görür. Çocuklukta oynarken etrafınızda birkaç kez döndükten sonra durup gözünüzü açtığınızda nasıl etrafın kaydığını görüyorduysanız, hasta da bunu görüyor. Ya da gözünü kapattığı anda sanki bir santrifüjdeymiş gibi döndüğünü tarif eder. Daha sinsi olan dizziness’te, hasta kendini sarhoş gibi hisseder, genel bir sersemlik hissi, kendini net ve dengeli hissedememe gibi daha müphem şikâyetler vardır.

HALSIZLIK, YORGUNLUK VE BAŞ DÖNMESİ Hormon HASTALIGINDAN OLABILIR

Bazi hormon hastaliklarinda yorgunluk olabilir. Bunlarin baslicalari tiroid yetmezligi ve bobrek ustu bezi yetmezligi yani kortizol hormon eksikligidir. Diger bir neden de kan sekerinde gorulen dusmelerdir.

Tiroid bezi yetmezligi (Hipotiroidi) olan kisilerde yorgunluk ve halsizlik siklikla bulunur. Tedaviyle bu sikayetlerde duzelme olur. Bununla birlikte tiroid yetmezligi olan hastalarda siklikla birlikte bulunan kansizlik (anemi) de yorgunlugun onemli bir nedenidir. Tiroid bezi yetmezliginde ozellikle B12 vitamini ve demir eksikligi sik gorulur. Kansizligin tiroid bezi yetmezligiyle birlikte tedavi edilmesi yorgunlugun duzelmesine katkida bulunur.

Bobrek ustu bezinin az calismasi (kortizol hormonu eksikligi) da yorgunluk yapan onemli bir hormon bozuklugudur. Bazi Hashimoto tiroiditli hastalarda tiroid bezi yetmezligi ve bobrekustu bezi yetmezligi birlikte bulunabilir. Eger bu durum fark edilmez ise tiroid ilaclariyla yapilan tedavi yorgunluk ve bitkinligi iyice artirabilir. Tiroid hormon ilaci alinca durumu kotulesen yani yorgunluk ve bitkinligi artan kisilerde kan kortizol hormonuna bakilarak bobrekustu bezinin az calisip calismadigi kontrol edilir. Kortizol eksikligi varsa doktorunuz size once kortizon ilaci verir ve sonra tiroid ilaclari alirsiniz.

Asagida verilen belirtiler varsa kan sekerinde dusmeler oluyor demektir:

– Halsizlik, bitkinlik
– Psikolojik durumda degisiklik
– Sinirlilik
– Bas agrisi
– Ellerde titreme
– Bulanti
– Gormede bulaniklik veya cift gorme
– Soguk terleme
– Carpinti, kalp atimlarini hissetme
– El ve ayakta cozulme, ic titremesi ve kas agrilari
– Bas donmesi
– Soluk ve terli bir gorunum
– Ani baslayan bir yorgunluk hissi
– Siddetli yorgunluk
– Ic ezilmesi ve yeme istegi
– Isteksizlik
– Anksiyete, depresyon ve kontrolu kaybetme
– Allerjiler (astim, Saman Nezlesi ve ciltte alerjik bulgu egilimi)
– Bazi seylerden korkma (fobi)
– Uykusuzluk
– Sekerli gidalara saldirma
– Unutkanlik
– Sebepsiz yere ağlama

Baş dönmesi ve halsizliğin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle baş dönmesi ve halsizlik yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Doktor baş dönmesi ve halsizliğin nedenini detaylı bir şekilde araştırarak, gerekli tetkikleri yaptıktan sonra nedene yönelik tedavi başlatarak sorunu kontrol altına alabilir. Özellikle baş dönmesi ilaç tedavisinde cerrahi operasyona kadar pek çok şekilde tedavi seçeneği olan bir rahatsızlıktır.

 

iLGiLi YAZILAR...