Gizli Tansiyon Belirtileri

gizli-tansiyon-belirtileri

Gizli Tansiyon Nedir?

Tansiyon tıbbi anlamda kan basıncı anlamına gelir. Kan insan vücudunda damarların içinden akabilmek adına belli bir basınca ihtiyaç duymaktadır. Basınç sayesinde kalpte meydana gelen kasılmalar kanın damar içinde pompalanmasını sağlar. Elastik bir yapıya sahip olan atardamarlar basıncı dengeler. Kalbin kasılmaları sırasında kanı atardamarların içinde bulunan belli bir basınç yüzdesi pompalamaktadır. Bu sırada var olan basınç en üst düzeye çıkacaktır. Buna halk dilinde büyük tansiyon adı verilir. Kalbin kasılması sonrasında gevşeme meydana gelir.

Kalp ve dolaşım yetmezliği olan hastaların yüzde 75′inde bu hastalıkların nedeninin gizli tansiyon olduğu her uzman tarafından net bir şekilde açıklanmaktadır. Tansiyon yükselmesinin damar duvarlarında olan kalınlaşma gibi belirgin değişikliklerin oluşması ile tıkayıcı damar hastalıkları, anevrizmalar ve böbrek yetmezliği gibi bir sürü doku bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

Olması Gereken Tansiyon Değerleri

Belirli zaman aralıklarında yapılan kan basıncı değerlerindeki farklılık yaş gruplarında farklılık gösterebilir. 1-10 yaş arasında 100-70 mmhg, 10-18 yaş arasında 110-73 mmhg, 18-35 yaş arasında 120-75 mmhg, 35-50 yaş arasında 130-80 mmhg, 50-70 yaş arasında 140-85 mmhg, 70-90 yaş arasında ise 150-87 mmhg olmalıdır.

Gizli Tansiyon Belirtileri

Gizli Tansiyon Belirtileri,  Tansiyon kalbin vücuda kanı dağıtmak için kullandığı güçtür. Sol kalbin kanı vücuda atarken kullandığı güce birinci veya büyük tansiyon denir.

Gizli Tansiyon Belirtileri, Bu yazımızda sizlere kısaca, yüksek tansiyonun belirtilerinden söz edeceğiz. Her şeyden önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki: Yüksek Tansiyon belirtileri herkeste aynı olmayabilir, hatta, yüksek tansiyon belirtileri her zaman, yüksek tansiyon sorunu bulunan kişilerde görülmeyebilmektedir. Bununla birlikte, elbette yüksek tansiyonun belirtilerinden söz edilebilir. Yüksek tansiyon nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan bazı yüksek tansiyon belirtilerine birlikte bakalım:

Gizli Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun belirtilerinden bir diğeri bulanık görme iken, bir başka yüksek tansiyon belirtisi ise burun kanaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yüksek tansiyon nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan yüksek tansiyon belirtilerini kısaca bu şekilde sayabiliriz, ancak yine de, yüksek tansiyondan yana herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi, sağlıklı bir insan bile olsanız, zaman zaman tansiyonunuzu ölçtürmeniz gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Gizli tansiyon tedavisinde ikinci aşama ilaç uygulamalarının yer aldığı Hipertansif tedavi yöntemidir. İlaç uygulamaları hastalığın geçmişi, kişinin kan basınç değerleri ve organ hasarı gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Hipertansif tedavi sürecinde Alpha blokerler, Beta blokerler, ACE inhibitörleri, Antihipertansif ilaçlar, kalsiyum kanal blokerler ile Anjiotensin reseptör blokerler başlıca kullanılan ilaç türleridir. Bazen bu ilaçlardan biri tedavide kullanılırken bazı durumlarda ise doktorun uygun gördüğü birkaç ilaç birlikte kullanılabilir.

iLGiLi YAZILAR...