Evde Nasır Tedavisi

bitkisel-recetelerEvde Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Bitkisel ürünlerle ya da bitkilerle nasıl tedavisi yapılabilir mi? Nasır derideki basınç alanlarında deri kalınlaşması anlamına gelir. Derideki bu kalınlaşma aslında derinin kendisini korumak için aldığı bir önlemdir.

Nasır el veya ayak derisinde sert , ağrılı veya ağrısız bölgesel deri kalınlaşmaları şeklinde görülür. Nasırlar ayak parmak aralarında daha ufak, yumuşak ve ağrılı oluşumlar halinde olabilir. Bunlara yumuşak Nasır denir.

Nasır en sık, ayakta 5 parmak( en küçük parmak) dış yüzünde, parmak üstlerinde, ayak tabanındakemik çıkıntıları (metatars) üzerinde ve topukta görülür. Yumuşak Nasır ayakta en sık 4-5 parmak arasında görülür.

Nasır nedenleri:

Ayağı sıkan ayakkabı giymek

Ayak ve parmaklardaki ortopedik yapı bozuklukları

Ayaktaki kemiklerde kemik çıkıntıları

Yüksek topuklu ve sivri ayakkabıların ayak derisine basınç yapması

Nasırlar son derece ağrılı olabilir. Günlük yaşam ve iş hayatında yürümede engeller çıkarabilir. Ayrıca şeker hastalarında, dolaşım bozukluğu olanlar ve yaşlılarda mikrop kaparak derin yaralar oluşabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Siğiller nasırla karışabilir. Elde ve ayakta çok sayıda nasırımsı oluşumlar Siğil olabilir. Siğiller bulaşıcıdır. Bu yüzden bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

Nasır Tedavisi:

Nasır tedavilerinde en önemlisi nedeni ortadan kaldırmaktır. Uygun ve rahat ayakkabılar giyilmelidir.

Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, Nasır koruyucu halka ve örtüler, parmak ayıracı kullanmak faydalı olabilir. Banyolarda Nasır alanı Nasır törpüsüyle veya ponza taşıyla törpülenmeli, Banyo sonrası yumuşatıcı Krem ve yağlar kullanılmalıdır.

Nasır gidermek için salisilik asit ve laktik asit içerten losyon ve flasterler kullanılabilir.

Çok ağrılı nasılarda ve bu önlemler yeterli olmadığında doktora başvurulmalıır.

Ortopedik bir problem varsa düzeltilmelidir.

NASIR BİTKİSEL TEDAVİ

Nasırlar, kendisi küçük ama acısı büyük sorunlar.. Genellikle hatalı ayakkabı seçimi, kan dolaşımı yetersizliği nedeni ile oluşurlar. Ayak tabanları, topuklar, parmaklar ve parmak eklemlerinde sıkça görülürler. Yüzeysel olanlar nispeten daha az acı verse de içe ya da dışa bir piramit şeklinde büyüyen bu doku bozuklukları hayatı zindan edebilir.

Nasırların tedavisinde beslenme yönteminin pek etkisi olmamakla birlikte dolaşımı bozacak ve tansiyonu arttıracak gıda alınmaması, Vitamin ve minerallerin ihmal edilmeyerek bol sebze ve meyve yenilmesi önerilir.Nasırların hayati tehlike oluşturması söz konusu değildir. Ancak verdiği acı dayanılmazdır. Tabi şeker hastalarında durum biraz değişiktir. Kan dolaşımının bozulması ciltte yaralara neden olabilir ve şeker hastalarında cildin kendini yenileme süreci çok yavaş işler.

Bir şeker hastalığı hastası, bazı problemleri karşılayacaktı, eğer onların eli veya ayaklarında mısır yüzeyleriyse. Kanın dolaşımı, daha çok probleme hangisinin sebep olduğu daha azdır. Orada, kaçınmış olabilen güçlüklerin şansları olabilir.

Nasırın bitkilerle tedavisinden önce nasırlardan korunmak için neler yapacağımıza bakalım;

Ayak nasırlarında ilk olarak Nasır yaptığından şüphelenen ayakkabının giyilmesini kesmek gerekir. Genellikle ayakkabının giyilmesi durdurulunca Nasır kendiliğinden düzelir. Ayaklar hergün yıkanmalı ve talk pudrası sürülmelidir. Dar ayakkabılar ve yüksek ökçe/ topuklar ayak basınçlarına neden olur, dolayısıyla Nasır gelişir.Nasırlarda doğru çorap seçimi de önemlidir. Pamuklu ve çok sıkmayan çoraplar tercih edilmeli ve bu çoraplar hergün değiştirilmelidir. Ayaklar yıkanırken bir ponza taşı ya da ayak törpüsü ile temizlenirse nasırların oluşma ihtimali oldukça düşer.

Ponza ve törpü uygulamasından sonra antiseptik bir madde ile ayak yıkanmalıdır. Ayakların yıkandıktan sonra Krem sürülerek nemlendirilmesi de önemlidir. Çıplak ayakla kuma yürümek ponza gibi etki yaratır ve ölü derileri döker. Nasır oluşmaması için sürekli aynı konumda kalınmamalı arada bir duruş değiştirilmelidir. Nasırların en büyük nedeni yukarıda da söylediğimiz gibi basınçtır. Nasır oluşumunu önlemek için 2 çift ayakkabı edinilmeli ve bunlar hergün değiştirilmelidir.

2 gün üstüste aynı ayakkabıyı giymek pek çok ayak sorununa neden olur. Ayak tabanında Nasır oluşmaması için sert tabanlı ayakkabılar giyilmemeli ve böyle ayakkabılarımız varsa yumuşak astarlarla desteklemeliyiz. Nasırları sökmek için kullanılacak tarifler ise şöyledir:Bir tutam meyankökünü öğüterek içine 1 çay kaşığı limon suyu eklenir ve bir hamur yapılır. Nasır olan bölge bu hamurla gece yatmadan önce acı vermeyecek kadar sertçe ovulur. Bir kaç gün devam edilmelidir.

Taze bir limon dilimi nasırın üzerine bağlanır ve gece boyunca orada tutulur.

Papaya meyvesinin suyu günde 3 defa nasırlı bölgeye sürülür.

Bir ada soğanı kavrularak ya da fırında pişirilerek nasıra bağlanır. Gece kalır ve sabah çıkarılarak ayaklar yıkanır.

Günde 2-3 kez incirden elde edilen sütle masaj yapılır. Bir süre devametmek gerekecektir.

Tebeşir tozu bir kaç damla su ile hamur yapılarak nasırın üzerine bağlanır.

Taze ananas dilimi bağlanarak gece boyunca tutulur.

Bir pamuk parçası elma sirkesi ile ıslatılarak 10 dakika kadar nasırın üzerinde bekletilir. Bir kaç damla zeytinyağı sürülür ve kurumasu beklenir. Ayak hemen yıkanmamalıdır. Pamuklu bir çorap giyilerek bu şekilde bir kaç saat beklendikten sonra yıkanır. Bi hafta sonra Nasır soyulacak duruma gelir.

Ayak ılık tuzlu suda yıkandıktan sonra ponza ile ovulur ve saf hint yağı sürülür. Günde 3 defa tekrarlanır.Aspirine alerjisi olmayanlar 5 tableti ezerek yarım çay kaşığı su ve 3-4 damla limon suyu ile hamur yaparak nasıra bağlar ve bir kumaş ile iyice sarılır. 15 dakika sonra açılarak ponza ile hafifçe ovulur ve yıkanır.Nasırlar kesinlikle kesilmemelidir. Özellikle şeker hastası iseniz bu çok acı verici sonuçlara neden olabilir.

iLGiLi YAZILAR...