Enerji Harcamaları Nelerdir?

bitkisel-ilaclarVücudumuzun Enerji Harcamaları Nelerdir? Metabolizmamız günlük nasıl enerji yakar harcar? Enerji harcamalarını birkaç başlık altında toplayabiliriz:

BAZAL METABOLİZMA:
Harcamaların en büyük bölümünü organizmanın canlılığını sürdürmek, dinlenme de işleyişini sağlamak(hücrelerin yaşamaları ve yenilenmeleri, beden ısısının korunması, kalbin atışlarının, solunumun devam etmesi…) için ara vermeden yapmak zorunda olduğu enerji giderleri oluşturur.

FİZİKSEL AKTİVİTELER: Hareket ederek yapılan tüm harcamaları kapsar. Yani oturmak, kalkmak, yürümek, koş
mak gibi hareketi, kasların bilinçli olarak çalıştırılmasını içeren her türlü eylemi fiziksel aktivite olarak sayabiliriz.
Ancak fiziksel aktivite, sportif aktivite ile eş anlamlı değildir, yani Spor yaparken elbette ki enerji harcatan bir fiziksel aktivitede bulunuruz, ama örneğin saçlarımızı tararken sportif değil ama fiziksel bir aktivite yapmaktayızdır.
Diyetçilerin günümüzde bu ikisini birbirine karıştırma eğilimi, basit bir saptama yapmayı gerekli kılmaktadır.

SOĞUKLA MÜCADELE İÇİN YAPILAN HARCAMALAR:

İlkel yaşam biçimlerini korumuş topluluklar dışında, günümüzde bu harcama kalemini hesaplara katmanın pek bir anlamı kalmamıştır.

BESİN ALIMINI İZLEYEN SİNDİRİM HARCAMALAR:
Daha basit bir şekilde ifade etmek istersek, bu kalemi sindirim faaliyetleri için harcanan enerji olarak adlandırabiliriz. Evet, aldığımız besinleri sindirip enerjilerinden yararlanabilmemiz için yine enerji harcamamız gerekmektedir.

BÜYÜME DEVAM EDERKEN DEPOLANMASI GEREKEN ENERJİ:
İnsan yavrusu, gelişimi ve büyümesi devam ederken, yeni dokularını oluştururken, bir diğer deyişle bedeninin hacmi büyürken, harcamaların bir kısmı da doğal olarak bu kaleme ayrılmaktadır.
Diyetçi dayatmacı zihniyetin en büyük özelliklerinden birisi, kilo sorunlarının gerçekten anlaşılmasını sağlayabilecek sorulara hiçbir zaman sormamasıdır.

iLGiLi YAZILAR...