Dikkat, konu herkesi ilgilendiriyor

bitkisel-ilaclarDiyetçi dayatmacı zihniyetin yoğun propagandası kilo, obezite ve Zayıflama sorunlarını her insanın gündemine sokmuştur.

Bir yandan kilo vermek çabasında olanlar, öte yandan henüz kilo sorunları ile tanışmamış olmasına rağmen geleceği ile ilgili kaygılar duyan, hızla yayılmakta olan “obezite salgınının” ne zaman kendi kapısını çalacağını kendisine sorarak, önerilen “sağlıklı beslenme” kuralları hakkında bilgi edinmeye çalışıp, “şişmanlamamak” için bu kuralların bazılarını beslenme sürecine sokma ihtiyacı duyanlar
Zayıflama diyetleri ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak sadece zayıflatmak isteyenleri değil, herkesi ilgilendirmektedir.

İlk yapılması gereken Zayıflama diyetlerinin zayıflatıp zayıflatmadığını saptamaktır.İşin en ilgi çekici yönü, Zayıflama diyetlerini icat edenler, ya da önerenler tarafından, kendi yöntemleri ile elde edilen kilo kaybının, kalıcılık açısından diğerlerinden üstün olma iddiasını savunan herhangi bir araştırmanın da bulunmamasıdır.

Çeşitli diyetçiler, reçetelerini pazarlarlarken, kendi yöntemleriyle ne kadar kolay, ya da ne kadar çok kilo verilebileceğini vurgularlarken,önerdikleri yöntemin de verilen kiloların geri gelmesi açısından diğer reçeteler kadar başarısız olduğu gerçeğini hep es geçip, gizlemeye çalışmayı yeğlemektedirler.

Zayıflama diyetlerinin kaçınılmaz ortak başarısızlığına en güzel, en canlı kanıtı hiçbir diyetçinin zayıflamanın kalıcılığı açısından emsallerinden üstün olduğunu iddia etme cesareti gösterememesi ve bu varsayılabilecek üstünlüğü kanıtlayan bilimsel bir araştırma sonuçlarını sunamamasıdır.

Diyetle kilo kaybından sonra, herhangi bir yöntemle,kiloların geri gelmesini engellemek olası mı?

Yine tek sözcükle hayır.Diyetçiler, diyet reçetelerinden medet umanlar, verilen kiloların geri gelmesinin önüne geçebilmek için bin bir çare düşünmüş, yöntemler geliştirmiş ve bunları çeşitli isimlerle pazarlamışlardır.

Ancak ne kilo sabitleme programları, ne ilaçlar, ne hipnoz, telkin gibi yöntemler, ne “bilinçli beslenme’ öğütleri, ne de hareketin dozunu artırmayı öneren ve sporla, egzersizle inilen ağırlığın muhafazasına yönelik girişimler kiloların geri gelmesini engelleyememektedir.

Bu alanda akla gelen her şeyin denenmiş, sayılması satırlara sığmayacak dek farklı çözüm önerisi getirilmiş olmasına rağmen sonuç değişmemektedir.Zayıflama diyetleri ile verilen kilolar ne yapılırsa yapılsın geri gelmektedir.

iLGiLi YAZILAR...