Basur İçin Ne Yapmalı

basur-icin-ne-yapmaliBasur İçin Ne Yapmalı

Basur İçin Ne Yapmalı,  Halk arasında basur olarak bilinir. Kalınbağırsağın çıkış kısmındaki toplardamarların genişlemesi yani varisidir. Çok sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Stresinde tetiklediği basur hemoroid hastalığı için bir çok bitkisel kür bulunmaktadır. Ancak bunlardan en etkilisi ve yapılması gereken ilk şey çok ciddi durumdaysa rahatsızlığınız mutlaka bir hekime görünmenizdir.

Hemoroid halk dilinde bilinen adıyla basur için ne yapmalı nasıl bir tedavi yolu izlemeli derseniz cevabımız hastalığın seyrine göre değişir. Eğer basur başlangıcı iseniz birkaç ufak yemek alışkanlığınızı değiştirerek kurtulabilirsiniz. Ayrıca birtakım evde basur tedavisi için gerekli işlemleri yapmanızda evde hemoroid tedavisi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Basur muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir tabi buna bağlı olarak da yüzlerce bitkisel basur tedavi tarifleri vardır.

Basur tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arzettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.Yine bunun gibi hemoroide benzeyen ama tedavisinin daha farklı olduğu apse, makat çatlağı, kondilom gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayamaz.Burada yazılan tedavilerin bilimsel desteği ve güvenilirlik testleri olmayıp daha çok rahatlamak amacıyla yapılmalıdır.

BASUR İÇİN DOĞAL VE BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ: 

basur-bitkisel-tedavisiIlık su oturma banyosu;leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma:

Sıcak sıyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama):

Özellikle şişmiş basurda etkilidir.ıçi pıhtı dolarak şişmiş hemoroitin üzerine yapıştırılan sülük içindeki pıhtıyı emerek basıncı düşürür bunun sonucu ağrıda ve şişlikte azalma olur. Normal hemoroid de etkisi olmaz.

BİTKİSEL BASUR TEDAVİLERİ: 

Burada yazılan uygulamalar farklı otörlerin önerisi yada farklı toplumların uygulamalrıdır siz daha iyi cevabı hangisinden alacağınızı ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.Bu uygulamalar daha çok hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Patlıcan sapı;Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir.

Acı badem ezmesi;Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

At kestanesi;Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur.Kanayan basurda kanamayı azaltır.

Çemen yağı;25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.
Ayva çekirdeği:Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Civan perçemi pelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar. Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir. Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

Ihlamur, keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Dereotu ; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. En az bir ay boyunca uygulanmalıdır.şeftali, çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. ıdrar yollarını temizler. . Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir. Papatya,Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahalile otu,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır.Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır. Mazı,kavrulur,dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer Kahve kaşığı yutulur. ıstenilen miktarda çörekotu tohumu yakılır, elde edilen kül acıdülek suyu ile karıştırılarak uygulanır. Sonbaharda toplanan 500 gr ısırgan otu ve Ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 lt suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir.

Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir. Bir su bardağı kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir. Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır.Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur. At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur. Bir su bardağı Anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma bir kahve kaşığı su ile yutulur.

iLGiLi YAZILAR...