Bal Zencefil Karışımı

Bal Zencefil KarışımıBildiğiniz gibi bu sene ülkemizde havalar sürekli değişiyor yani yaz aylarında bile hava bir anda bozuyor ve yağmur bile yağabiliyor. Bunun getirdiği bir sonuç olarak da birçok kişi grip gibi salgın hastalıklara yakalanıyor. Bu hastalıkların önüne geçebilmeniz için bulunmaz nimet de tabi ki bal zencefil karışımı oluyor. Çünkü bal başlı başına bir şifa kaynağı olurken, doğada bulunan birçok faydalı çiçekten üretilmiş ballardan alarak küçük bir kavanozun içine koyun. Daha sonra kavanozun içerisine 3 tatlı kaşığı zencefil ilave edin ve son olarak da yarım limon ekleyin ve artık grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıktan kurtulmayı ve korunmayı başarabileceğiniz bal zencefil karışımından sabah ve akşam olmak üzere her öğünde bir tatlı kaşığı yiyin.

Bildiğimiz gibi doğadaki bitkiler birer doğal ilaç olarak kullanılıyor.Özellikle bitki çiçeklerindeki özleri toplayan arılar balın doğal bi eczane olmasına vesile oluyorlar Zencefil ve bal, soğuk algınlığının doğal ilacı Kışın soğuk günlerinde sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıkları en iyi tedavi eden doğal ürünlerden biri zencefildir.

Binlerce yıldır Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu baharat, aynı zamanda soframızda güzel bir lezzet kaynağıdır. Zencefili hangi hastalıklarda, nasıl kullanabiliriz? Soğuk algınlığı, Grip gibi hastalıklarda bir tatlı kaşığı toz Zencefil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp Macun yapılarak yenildiği zaman insanın içini ısıtarak bronşlarını açar ve temizler. Balgamı söktürür, öksürüğü keser. Zencefil aynı zamanda doğal aspirindir; kanı sulandırır, damarları açar, pıhtılaşmayı önler. İyi bir zihin açıcıdır, hafızayı güçlendirir. Zencefil yeni projeler üretmek isteyen insanların ilacıdır, beyni canlandırır. İlaçların mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder. İyi bir bulantı ilacıdır. Ameliyatlardan sonraki anesteziden kaynaklanan bulantılar, deniz ve araba tutmasındaki bulantılarda etkilidir.

Zencefilin doğum sonrasında annenin emzirme döneminde, anne sütünü artırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Sindirim sistemini düzenler, hızlandırır, enerji verir. Zencefil, İngiltere’de besin takviyesi olarak kabul edilmiştir. Kışın salepin üzerine Tarçın yerine Zencefil serperek içilmesi yorgunluğu alır, sinir sistemini düzeltir. Taze Zencefil kökünden yapılan turşu sofralara güzel bir çeşni olmanın yanında sindirime faydalı bir takviye olur.

Zencefil, asırlar boyu iyi bir besin ve ilaç olarak güvenle kullanılmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde zencefilin hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Zencefil aynı zamanda çok güçlü doğal bir Romatizma ilacıdır. Bal ve toz Zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç tatlı kaşığı yenildiğinde bel ve bacak ağrılarına, romatizmaya bire birdir. Çinliler yüz yıllardır romatizmayı Zencefil ile tedavi etmektedir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz Zencefil hakkında Alman bir uzman şöyle der: “Bir kızım olsaydı adını mutlaka Zencefil koyardım.”

Bir küçük kavanoz bal 3 tatlı kaşığı Zencefil (toz Zencefil olacak) Yarım limon
Bu üç malzeme karıştıralacak ve sabah akşam birer tatlı kaşığı yenilecek. Zencefilin o mükemmel nefes açıcı özelliği ve balın müthiş mucizesi birleşince öksürükten çok çabuk kurtulmamız da mümkün.

Ayrıca yine nane,limon ve ıhlamuru kaynatıp içtiğiniz taktirde de en azından öksürüğe bir de gribin eklenmesini de engellemiş olursunuz.

Soğuk kış günlerinde evinizden özellikle Zencefil ve balı eksik etmemenizi tavsiye ederek herkese sağlıklı günler diliyoruz.

iLGiLi YAZILAR...