Akciğer İltihabı İçin Bitkisel Reçeteler

akciger-iltihabi-icin-bitkisel-recetelerAkciğer İltihabı İçin Bitkisel Reçeteler Akciğer İltihabı İçin Bitkisel Reçeteler,  Akciğer İltihabı oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Ama akciğerlerimiz kendini yenileyebilir ve iyi bir tedavi ile iltihabı yok edebilirsiniz.

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Oksijen alıp bunu tüm hayati organlara dağıtmak onların görevidir. Akciğerler kendi kendini temizleyen organlardır. Silia adı verilen tüylü doku sayesinde, toksinler ve zararlı parçacıklar akciğerlerden atılır. Ciğerleriniz sigara dumanı ya da toz gibi sürekli bir kirlilik bombardımanı altındaysa zayıflar. Silia zarar görür ve görevini yapamaz hale gelir. Öte yandan bazı doğal bitkiler ciğerlerinizi temizleyip güçlendirmeye yardımcı olabilir. Akciğer hastalıkları genellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, bronşiyal spazmlar, aşırı mukus üretimi ile kendini gösterir. Astım, amfizem, bronşit, zatürre bu hastalıklar arasında sayılabilir. Bitkisel ilaçlar bu hastalıklar esnasında daha rahat nefes almayı sağlayabilir.

 

MERSİN YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak yemeklerden evvel içilir. Yapraklar toz haline getirilir, günde 3 defa 3-5 gr içilir.

MERSİN MEYVESİ: 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr meyve konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

ÜZERLİK TOHUMU: Üzerlik Tohumu ve kökü dere otu ile kaynatılır, elde edilen mayiden gün de 1-2 bardak içilir.

UDIHÎNDİ: Udihindi toz haline getirilir, günde 3 defa 1 çay kaşığı, su ile içilir (Zatülcenpte).

KETEN TOHUMU: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr Keten Tohumu tozu konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

ANDIZ OTU KÖKÜ: Andız otu kökü üzüm şırası içerisinde 30 gün bekletilip içilir.

SATER: 1 bardak kaynar suya, 2-6 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

ÇAM SAKIZI: Günde 0,5-2 gr hap halinde kullanılır.

NOHUT: Nohut haşlanıp yenilir.

BAL: Bal limon suyu ile şerbet yapılıp içilir.

iLGiLi YAZILAR...